fbpx
 • TCM w Polsce
 • Wpływ muzyki na zdrowie

  Wpływ muzyki na nasze zdrowie

  Artykuł opracowany przez:
  Dorota Kowalska
  Strona – NuTao
  Facebook – NuTao

  Uważa się, że słuch jest najwrażliwszym ze wszystkich ludzkich zmysłów. Wpływ muzyki na nasze emocje jest dużo silniejszy niż oddziaływania typu werbalnego czy wizualnego. Im dłużej jesteśmy poddani działaniu muzyki, tym większy ma ona wpływ na zmiany w naszym ciele. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo na nasze życie wpływają dźwięki. Przenikają nas i w zależności od swojej mocy oraz jakości, mogą wspomagać organizm do samoleczenia albo niszczyć go wywołując choroby.

  Jedynie żyjąc w harmonii ze sobą i swoim otoczeniem jesteśmy w stanie tworzyć swoje życie pełne równowagi.

  Nasz pierwszy kontakt z muzyką

  Dźwięki docierają do nas już gdy jesteśmy w brzuchu u swojej mamy – tak zaczyna się nasz pierwszy kontakt z muzyką.

  Jak słyszy dziecko?

  Dla przykładu – jeśli słuchając radia ustawisz głośność tak że Twój sąsiad będzie słyszał za ścianą to jest to około 60dB.   (dla porównania 70-90 dB to praca młota) Będąc w łonie matki dziecko słyszy głośność rzędu nawet 70dB

  Jeśli chodzi o rytm, to wzyscy rodzimy się z poczuciem rytmu matki, której serce bije 80x na minutę. Nasze serce bijąc w tym rytmie powoduje że jesteśmy pogodni, zrelaksowani i zadowoleni.

  Gdy coś nas zaczyna stresować, rytm się zwiększa a w nas wchodzi niepokój.

  Szybsza melodia nas pobudza, wolniejsza relaksuje. Zatem pamiętaj, że każdy rodzaj dźwięków wywołuje w nas korzystne lub niekorzystne efekty.

  Czy dźwięki mogą sterować naszymi nastrojami?

  Codziennie dźwięki, które nas otaczają, wpływają na nasze emocje i nastroje. Przykładem mogą być łatwo wpadające w ucho reklamy (muzyka, charakterystyczny rytm). Ich poziom drgań ma osłabić naszą wolę i spowodować chęć kupienia.

  Przemysł filmowy, telewizja, radio a nawet kampanie wyborcze – kształtują określone zachowania w społeczeństwie.

  Czy wiesz, że odpowiednie częstotliwości potrafią wywołać określone stany w Twoim umyśle?

  Gdyby skieruje się wiązkę fal dostrojonych do częstotliwości serca, a później zmieni ich wartość, to można zaburzyć pracę serca i doprowadzić do poważnych dolegliwości. Podobnie reaguje mózg, który nadaje na niskich falach i przez to staje się łatwym obiektem manipulacji.

  W jaki sposób muzyka na nas wpływa?

  Harmonia – czyli współbrzmienia dźwięków. W obecnej muzyce czyste akordy są coraz rzadsze. Jest dużo dysonansów, do których się tak przyzwyczajamy że przestają nam przeszkadzać i nas razić.

  Nasz organizm niestety je w pełni odbiera czy tego chcemy czy nie i nie potrafi odróżnić np. napięcia w muzyce (filmowej) od rzeczywistego lęku. Im częściej jesteśmy pod wpływem takiego „filmowego lęku”, tym bardziej się rozstrajamy i mogą pojawić się takie objawy jak zaburzenia snu, czy stany lękowe.

  Kojarzycie motyw przewodni z filmu „Szczęki”? Zastosowana tam odległość między dźwiękami dodatkowo spotęgowana coraz głośniejszą muzyką, ma wprowadzić Was w stan lęku i zagrożenia. Jakby ten rekin miał do Was za chwilę co najmniej wyskoczyć z ekranu. Na tym polega „magia” muzyki filmowej.

  Rytm – ma również duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Każdy z nas posiada własny rytm związany z impulsami elektrycznymi powstającymi w mózgu, z pracą serca, płuc i żołądka. Zdarza się że rytm z zewnątrz zaczyna zakłócać nasze naturalne rytmy, co może doprowadzić np. do zdenerwowania.

  Większość z nas reaguje na zmianę rytmu muzyki zmianą tempa akcji serca. Gdy postawimy koło siebie metronom, zaczniemy go przyśpieszać i mocno się na nim skupimy, to tętno będzie się dostosowywać do wybranego rytmu (oczywiście nie zalecam tego robić…).

  Wpływ infradźwięków i ultradźwięków na nasze zdrowie

  Na co dzień towarzyszą nam różne dźwięki, które oddziałują na różne sposoby. Mogą to być głosy ludzi, zwierzęta, czy różne sygnały generowane przez urządzenia. Każdy ruch w przyrodzie powoduje że w powietrzu zaczynają się rozchodzić fale dźwiękowe – czyli fale akustyczne.

  Ze względu na zakres częstotliwości możemy rozróżnić trzy rodzaje tych fal:

  Infradźwięki poniżej 20 Hz

  Dźwięki słyszalne – dla większości osób zakres 20 Hz- 16 kHz (1kHz = 1000Hz)

  Ultradźwięki – powyżej 20 kHz

  Niestety – nawet jeśli nie “słyszymy” pewnych częstotliwości to mają one na nas ogromny wpływ przyczyniając się często do wielu dolegliwości.
  Infradźwięki, które mają bardzo dużą długość fali (powyżej 16 m) mogą omijać przeszkody i przenosić się na ogromne odległości. Wykorzystywane są w świecie zwierząt przez słonie i wieloryby do komunikacji.

  Ich częstotliwość jest zbyt mała by była dla nas słyszalna jednak przy dostatecznie wysokich poziomach ciśnienia akustycznego mogą być odbierane przez ucho. Są odbierane również przez receptory czucia wibracji.

  Infradźwięki

  Skutki oddziaływania na nasze zdrowie

  Infradźwięki działają na cały organizm ludzki wywołując drgania rezonansowe klatki piersiowej, przepony brzusznej i organów trawiennych. Może to doprowadzić do: zaburzenia systemu oddychania, chorób układu trawienia, zakłócenia układu równowagi i zmniejszenia ostrości widzenia, skłonności do omdleń, drażliwości, drżenia rąk, zaburzenia snu, bólów i zawrotów głowy.

  Jakie są źródła infradźwięków

  Naturalne:

  • ruchy powietrza i wody
  • 
wodospady
  • 
wyładowania atmosferyczne są źródłem fali infradźwiękowej towarzyszącej grzmotowi
  • wiatr opływający wysokie budynki (natężenie czasem nawet powyżej 100 dB)
  • lawiny
  • trzęsienia ziemi
  • halny
  • zwierzęta – słonie, żyrafy, wieloryby, aligatory

  Sztuczne:

  • wybuchy atomowe i termojądrowe,
  • przemysł – dmuchawy, kanały wentylacyjne, kotły, kominy,
  • młoty pneumatyczne,
  • ruch komunikacyjny, pociągi, sprzęt domowy, kotłownie
  • elektrownie wiatrowe.

  Ultradźwięki

  Ultradźwięki – to fale dźwiękowe których częstotliwość jest zbyt wysoka aby „usłyszał” je człowiek. Fale te są krótkie dzięki czemu mogą mieć specjalne zastosowanie – można je wizualizować, ogniskować i kształtować w wiązki (holografia akustyczna)
  Częstotliwości te mają jednak zdolność oddziaływania na ciało fizyczne jak również na stan umysłu i świadomość człowieka.

  Zastosowanie ultradźwięków korzystne dla zdrowia

  • ultrasonografia, echokardiografia
  • zabiegi kosmetyczne (cellulit, odświeżanie skóry, peeling kawitacyjny, redukcja drobnych zmarszczek i blizn, owłosienie)
  • fizykoterapia – drgania powyżej 20 000 Hz stymulują pracę komórek ( działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne- mikromasaż)

  Wpływy ultradźwięków na zdrowie:

  • działanie przeciwbólowe
  • 
zmniejszenie napięcia mięśni
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych
  • hamowanie procesów zapalnych
  • Fonoforeza (polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą ultradźwięków.)

  „Niewłaściwie” stosowane  mogą mieć również szkodliwe działanie:

  • groźne choroby krwi i problemy z układem krążenia
  • wrzody żołądka
  • 
zaburzenia w rozwoju układu kostnego płodu
  • 
trwałe zmiany w oku.

  Podsumowując wibracje dźwiękowe wywołują różnego rodzaju reakcje, a nawet zmiany strukturalne w naszym ciele. Oddziałują na funkcje fizjologiczne oraz procesy podświadomości.

  Zatem jak widzicie, muzyka może działać zarówno twórczo jak i niszcząco.

  Dlatego słuchajcie uważnie!

  Już wkrótce kolejna część artykułu: „Gongi i misy tybetańskie w terapii dźwiękiem”.

  Nie przegap nowego artykułu! Otrzymuj regularnie informacje o nowych artykułach na naszym blogu!

  ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Autorzy

  Dorota Kowalska Na co dzień zajmuję się Medycyną Naturalną opartą min. na Terapii Dźwiękiem, masażu Tuina oraz Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i dietetyce. Wykorzystując terapeutyczne właściwości dźwięków prowadzę eventy i koncerty relaksacyjne na misach i gongu. Zapraszam do mojego świata dźwięków: NuTao – Harmonia dźwięków!

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Ile ważą emocje?

  książka

  Detoks umysłu

  książka, detoks umysłu

  Uzdrawiająca siła myśli

  książka, uzdrawiająca siła myśli

  Wykład: Jak żyć dobrze i długo? - Peter Deadman

  wykład, yang sheng, Peter Deadman

  Możesz znać nas z