fbpx
 • TCM w Polsce
 • uzależnienie od alkoholu

  Akupunktura w terapii uzależnienia alkoholowego

  Artykuł opracowany przez: dr Tetiana Jakimiec

  Alkoholizm to taka sama choroba, jak inne. Może dotyczyć każdego, bez względu na jego wiek, płeć czy wykształcenie. Jak każda jednostka chorobowa ma swoje przyczyny, objawy oraz fazy rozwoju. Może być również zlikwidowana przy odpowiedniej terapii.

  Papierosy i alkohol słusznie nazywane są używkami, gdyż używają człowieka.”
  -Andrzej Majewski.

  Wchodzenie w nałóg

  Nałóg to silne i nieodparte przyzwyczajenie do przyjmowania używek. W przeciwieństwie do uzależnienia nie ma tutaj jakiejkolwiek kontroli nad samym sobą.

  Alkohol w różnych odmianach jest spożywany przez przeważającą liczbę dorosłych ludzi. Na tym właśnie polega podstępność nałogu alkoholowego – jest nią wielość okazji, podczas których można go degustować. Celebrujemy przy nim święta, rocznice, spotkania i uroczystości. Kieliszek lub kilka mocniejszego trunku to także sposób na rozładowanie stresu. Często gdy mamy gorszy dzień pijemy, żeby zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Z tego powodu granica pomiędzy celebrowaniem a nałogiem nie jest do końca rozpoznawalna. Zwykle osoba, która nadmiernie pije, zaprzecza że ma z tym problem. Dzwonkiem alarmowym powinno być sięganie po alkohol w ramach stałego nawyku, bez którego trudno sobie wyobrazić dzień.

  Podstępna choroba

  Nie bez powodu alkoholizm nazywany jest chorobą zaprzeczeń. Najczęściej zarówno alkoholik, jak i najbliżsi zaprzeczają faktowi utraty kontroli nad piciem.

  Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami ICD-10 uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących kryteriów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu picia,
  • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z piciem,
  • fizjologiczne objawy stanu odstawienia,
  • stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana),
  • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu, koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania,
  • spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.

  Początkowo zażywanie małych ilościach alkoholu powoduje poprawę samopoczucia, daje uczucie relaksu, oczekiwania przyjemnych efektów tzw. odlotu lub odstresowania. Napięcie z nas schodzi i podwyższa ocenę własnych możliwości. Człowiek pijąc czuje, że odrywa się chwilowo od rzeczywistości, która go przygnębia.

  Nadmiar obowiązków

  „Można rozum utopić w winie, ale nieszczęścia utopić się nie da.”
  -chińskie przysłowie

  Współczesność nie ma litości dla słabszych jednostek. Wszyscy pędzą do przodu, nie oglądając się za tymi, którzy nie potrafią nadążyć za stadem. Nie ma czasu na zwykłe przyjemności, co najwyżej szybkie ukojenie niespełnienia czy poczucia klęski. Niewiele osób potrafi odreagowywać mądrze, na przykład wysiłkiem fizycznym czy regularnym uprawianiem sportu. Najprościej sięgnąć po znieczulacz w postaci alkoholu. Media sprzyjają temu trendowi – środki masowego przekazu chętnie reklamują wyroby alkoholowe.

  Niezdrowy nałóg

  Warto wiedzieć, że regularnie przyjmowany alkohol bez względu na swoją moc (piwo, wino lub wódka) powoduje stałe zmiany w organizmie, dotyczące każdego układu a nawet poszczególnych komórek. Jego składnik – etanol ma działanie neurotoksyczne, przez niego zanikają komórki nerwowe. Może to wywołać padaczkę alkoholową, uszkodzenie mózgu, encefalopatię Wernickiego, zaburzenie pamięci oraz otępienie i utratę nawyków społecznych. Szczególnie wrażliwe na działanie alkoholu są wątroba i trzustka. Długotrwałe i nadmierne picie alkoholu wywołuje zapalenie trzustki i marskość wątroby, przewlekły stan zapalny błon śluzowych przełyku, jamy ustnej, żołądka, dwunastnicy. Prowadzi również do upośledzenia wchłaniania, co powoduje niedobór witamin i składników mineralnych. Używki odwadniają i nasączają organizm toksynami. Pozbawiają witamin i substancji mineralnych, wspierających odporność. Bardzo często dochodzi również do pękania błony śluzowej, co powoduje pojawienia się krwawień, nadżerek. Alkohol nie jest obojętny również dla układu sercowo-naczyniowego. Powoduje nadciśnienie, kardiomiopatie czy zawał serca.

  akupunktura w leczeniu alkoholizmu, akupunktura w terapii alkoholizmu, akupunktura w leczeniu uzależnienia alkoholowego, akupunktura w terapii uzależnienia alkoholowego

  Fazy alkoholizmu

  Jak każda choroba alkoholizm też ma swoje fazy rozwoju.

  FAZA WSTĘPNA

  To faza trudna do zdiagnozowania. Uzależniony coraz częściej szuka przyczyny, żeby się napić. Alkohol staje się najczęstszym sposobem na rozładowanie stresu.

  FAZA OSTRZEGAWCZA

  Uzależniony coraz częściej sięga po kieliszek. Każdorazowo rozpoczęte picie kończy się utratą kontroli nad ilością spożytego alkoholu i brakiem pamięci, co działo się w stanie upojenia. W tej fazie zaczyna się ukryte picie. Niepokojące objawy to: picie w samotności i bez świadków, poszukiwanie okazji do picia.

  FAZA KRYTYCZNA (OSTRA)

  To faza, w której do psychicznego uzależnienie dochodzi również uzależnienie fizyczne. Cały czas występuje potrzeba picia. Życie kręci się tylko wokół myśli, kiedy i jak się napić. Następuje całkowita utrata kontroli nad swoim zachowaniem, za łyk alkoholu uzależniony jest gotowy na wszystko. Przestaje się liczyć rodzina czy praca. Niektórzy potrafią okradać swoich bliskich, aby zdobyć pieniądze na butelkę wódki. Ich hierarchia wartości ulega rozpadowi. Niszczą przez to nie tylko siebie, ale i swoją rodzinę. Pojawia się nerwowość i agresywność.

  FAZA PRZEWLEKŁA

  Picie zaczyna być ciągłe. Przy braku możliwości wypicia zaczyna się zespół abstynencyjny, z objawami takimi, jak nerwowość, agresywność, drżenie, lęki, pocenie, kołatanie serce, wymioty, bóle głowy i inne. Pojawia się bardzo wyraźne obniżenie tolerancji na alkohol. W tej fazie aby się upić wystarczy kieliszek. Uzależniony ciągle odczuwa alkoholowy głód.

  Terapia poprzez igły

  Jak powiedział Charles Bukowski w książce „Kobiety” – „Świadomość to pierwszy krok do unikania złych przyzwyczajeń, które mogą prowadzić do alkoholizmu.” Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie objawów głodu alkoholu i poznanie sposobów skutecznego leczenia. Jednym z nich jest akupunktura. Nakłuwanie ciała zmienia układ energetyczny organizmu, co pozwala na przywrócenie mu równowagi zaburzonej przez działania etanolu.

  Nakłuwając specjalne punkty zmniejsza się albo likwiduje nerwowe napięcie oraz włącza do pracy wątrobę, co pomaga oczyścić organizm z toksyn. W ten sposób normalizuje się sen, zmniejsza palpitację serca, ból głowy oraz zwiększa wchłanianie w jelitach. Pod działaniem igieł zwiększa się produkowanie endorfin, ustępują drgawki i pocenie się.

  Świadoma terapia

  Akupunktura może być przeprowadzona tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta. Na początku przeprowadza się z nim rozmowę, tłumacząc sens wszystkich działań i jego poszczególne etapy. Seans trwa około godziny. Ilość potrzebnych seansów zależy od stopnia uzależnienia oraz stanu ogólnego organizmu a także jego poszczególnych narządów. Podczas seansu wykorzystuje się zarówno klasyczne dla akupunktury punkty korporalne (znajdujące się na ciele) jak i punkty stosowane w aurikuloterapii (znajdujące się na uchu pacjenta) [więcej o tej terapii można przeczytać w artykułach: Co to jest aurikuloterapia? i Aurikuloterapia – metoda terapii receptorowej].

  Najczęściej wykorzystywane są punkty – LI4(GI4), ST36(E36), Pc6(MC6), TH10(TR10), Du20(T20) oraz Ht7(C7). Każdy z nich działa uspokajająco i kojąco na nerwy zmniejszając odczucie uzależnienia.

  Idealne punkty na regenerację i polepszenie funkcjonowania wątroby, czyli przyspieszenie detoksu to Liv14(F14), Liv3(F3), GB14(VB14) i AT 97.

  Przy nadciśnieniu – ST36(E36), Du20(T20), LI15(GI15), LI10(GI10) , AT34 i AT105.

  Przy nudnościach – Ren12(VC12) i Pc6(MC6).

  Z pomocą punktów Lu1(P1) i Lu7(P7) – polepsza się oddech, co daje dotlenienie organizmu, zmniejsza odczucia „stłumionej głowy i umysłu”.

  Punkty stosowane w aurikuloterapii to AT55 i AT100.

  Rzucenie nałogu to pierwszy krok w przywracaniu sobie zdrowia. Decyzja o rezygnacji z alkoholu jest przełomowa i niezwykle trudna, jednak warta każdego poświęcenia. Dzięki skutecznej terapii można nie tylko odzyskać kontrolę nad swoim życiem, ale również patrzeć na świat trzeźwo i w pełni świadomie.

  Punkty akupunkturowe stosowane w terapii alkoholizmu

  Punkt (ang)Punkt (fr)NazwaObiegZastosowanieLokalizacja
  LI4GI4He GuJelita grubegoUspokaja i koi nerwyDłoń
  ST36E36Zu San LiŻołądkaUspokaja i koi nerwyNoga
  Pc6MC6Nei GuanOsierdziaUspokaja i koi nerwyPrzedramię
  TH10TR10Tian JingPotrójnego OgrzewaczaUspokaja i koi nerwyRamię
  Du20T20Bai HuiTylnego regulatoraUspokaja i koi nerwyCzubek głowy
  Ht7C7Shen MenSercaUspokaja i koi nerwyNadgarstek
  Liv14F14Qi MenWątrobyRegeneruje wątrobęKlatka piersiowa
  Liv3F3Tai ChongWątrobyRegeneruje wątrobęCzubek głowy
  GB14VB14Yang BaiPęcherzyka żółciowegoRegeneruje wątrobęCzoło
  Du20T20Bai HuiTylnego regulatoratRegeneruje wątrobęCzubek głowy
  AT97AT97Regeneruje wątrobęUcho (aurikuloterapia)
  ST36E36Zu San LiŻołądkaPrzy nadciśnieniuNoga
  Du20T20Bai HuiTylnego regulatoraPrzy nadciśnieniuGłowa
  LI15GI15Jian YuJelita grubegoPrzy nadciśnieniuStaw barkowy
  LI10GI10Shou San LiJelita grubegoPrzy nadciśnieniuRamię
  AT34AT34Przy nadciśnieniuUcho (aurikuloterapia)
  AT105AT105Przy nadciśnieniuUcho (aurikuloterapia)
  Ren12VC12Zhong WanPrzedniego regulatoraPrzy nudnościachNadbrzusze
  Pc6MC6Nei GuanOsierdziaPrzy nudnościachPrzedramię
  Lu1P1Zhong FuPłucPolepszenie oddechuKlatka piersiowa
  Lu7P7Lie QuePłucPolepszenie oddechuPrzedramię
  AT55AT55Terapia uzależnieńUcho (aurikuloterapia)
  AT100AT100Terapia uzależnieńUcho (aurikuloterapia)

  Autorzy

  dr Tetiana Jakimiec Informoterapeutka, naturopata, lekarz neurolog, homeopata, specjalistka medycyny chińskiej. W roku 2010 ukończyła Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny (na Ukrainie) na kierunku lekarskim. Tam także uzyskała specjalizację w zakresie neurologii. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku medycyny chińskiej (akupunktura).

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Igły intradermalne - igły uszne do aurikuloterapii i akupunktury ucha

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły uszne z aplikatorem

  igły, uszne, aurikuloterapia, akupunktura ucha, z aplikatorem

  MycoDetox Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, detoks, oczyszczanie, detox

  Oczyszczanie dla każdego

  książka, oczyszczanie, detoks, detox, dieta, medycyna chińska, odżywianie

  Ajurwedyjski detoks

  książka, detoks, detox, oczyszczanie, odżywianie, ajurweda

  Możesz znać nas z