fbpx
 • TCM w Polsce
 • akupunktura

  Akupunktura w ujęciu Wschodu i Zachodu

  Artykuł opracowany przez dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Akupunktura jest ważną częścią medycyny w kulturze wschodu już od tysięcy lat, powoli zaczyna zajmować swoje miejsce także w zachodniej kulturze, chociaż tutaj wielu nie do końca rozumie zasady jej funkcjonowania. Istnieje wiele artykułów potwierdzających jej skuteczność zaczynając od zwalczania dolegliwości towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym na migrenowych bólach głowy kończąc. W związku z rozwojem nauki, powstające prace są coraz bardziej ciekawe, gdyż umożliwiają sprawdzenie zachodzących reakcji odnosząc się do wszystkich układów człowieka.

  Akupunktura w ujęciu Wschodu

  Akupunktura polega na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami w odpowiednio dobranych punktach, które mają stymulować organizm do rozpoczęcia własnych procesów leczenia.

  Istnieją dwie teorie tłumaczące fenomen działania akupunktury. Jedną z nich jest teoria yin-yang. Według chińskiej filozofii ciało składa się z dwóch przeciwstawnych sobie sił: yin oraz yang. Jeżeli siły te są w równowadze nasz organizm jest zdrowy. Energia życiowa – zwana qi przepływa przez specjalne ścieżki, koryta tzw. meridiany. Ciągły, niezakłócony przepływ zapewnia ciału równowagę. Zdarza się jednak, że ten przepływ może zostać zahamowany częściowo lub całkowicie. Można to przyrównać do kanału zapchanego śmieciami, gdzie woda płynie, ale jest to znacznie cieńszy i słabszy strumień niż w sytuacji gdyby rura była całkowicie drożna. W ciele człowieka mamy wiele podobnych sytuacji np. w naczyniach krwionośnych, które także są odpowiednimi rurami przeprowadzającymi krew, jeżeli ich światło się zmniejszy zaczną pojawiać się różne zmiany, które stopniowo doprowadzą do rozwoju choroby. Takie same zjawisko ma miejsce, gdy zmniejszy się, lub całkowicie zablokuje światło kanału przez który przepływa qi. Na naszym ciele mamy ok. 2000 różnych punktów, których odpowiednie nakłuwanie ma za zadanie udrożnić kanały i zapewnić prawidłowy przepływ qi i zmiany naprawcze w naszym organizmie.

  Akupunktura w ujęciu Zachodu

  Druga teoria związana jest ze stymulacją układu nerwowego (mózgu oraz rdzenia) w celu wysyłania informacji o uwalnianiu neurotransmiterów i hormonów. Takie działanie wpływa nie tylko na ten jeden układ, ale pobudza także pozostałe układy, tak by funkcjonowały optymalnie i umożliwiły proces samonaprawy. Nasz organizm jest doskonałym dziełem sztuki, jeżeli uporczywie mu nie przeszkadzamy potrafi się bardzo spektakularnie regenerować.

  Różne tradycje akupunktury

  W zależności od kraju możemy spotkać różne odmiany akupunktury. Niektórzy mogą stosować leczenie nakłuwając jedynie punkty na uchu – aurikulaterapia, inni – działając na punktach na całym ciele (a i tutaj jest wiele szkół i odmian tej metody leczenia).

  Czasami możemy się spotkać z zabiegiem przy którym dla zwiększenia efektu stosowane są metody dodatkowe – takie jak moksa nakładana bezpośrednio na dany punkt przed nakłuciem punktu, lub na igłę. Zabieg może być także wykonywany przy użyciu prądu – tzw. elektroakupunktura, lub lasera – laseropunktura itp.

  Skuteczność akupunktury

  Dlaczego akupunktura ma tak szeroki zakres działania? I czy jest skuteczna na każdą jednostkę chorobową? Metoda ta przede wszystkim obejmuje swym działaniem cały organizm, a nie tylko i wyłącznie jeden objaw czy dolegliwość. Poprawiając funkcjonowanie organizmu, jego układów wpływamy na poprawę kondycji całego ciała, w związku z tym możemy sobie pozwolić na leczenie zarówno dolegliwości bólowych jak i np. jednostek powiązanych z dysfunkcją układu hormonalnego. Nie wszystkie zmiany można jednak osiągnąć w krótkim czasie. Nasz organizm regeneruje się, jednakże na wszystko potrzeba czasu. Dolegliwości bólowe zwykle ustępują po kilku-kilkunastu zabiegach, w zależności od czasu trwania danej dolegliwości i tego czy w danym momencie pomagamy naszemu ciału się leczyć czy mu wręcz przeszkadzamy.

  Nie można spodziewać się szybkiego ustąpienia bólu, jeżeli np. cały czas wykonujemy czynności które powodują jego powstawanie, a więc skutecznie przeszkadzamy ciału w rozpoczęciu procesów naprawczych. Jeżeli nie będziemy przeszkadzać, zmiany takie nastąpią znacznie szybciej. Warto pamiętać o tym, że organizm zwykle regeneruje się podczas snu, a więc pozwólmy sobie czasem pospać trochę dłużej, jeżeli musimy wstać wcześniej, to chociaż połóżmy się do łóżka o odpowiedniej porze. Pozwólmy sobie wyzdrowieć.

  Inne dolegliwości związane np. ze sprawami hormonalnymi – nie poprawią się tak od razu z dnia na dzień. Jeżeli coś od dłuższego czasu nie funkcjonuje tak jak powinno, to nie oszukujmy się nie ma cudów żeby zmienić to na kilku zabiegach, szczególnie że wiele takich procesów opartych jest na cyklach – dobowych, czy nawet miesięcznych. W tych cyklach musi ze sobą współpracować układ nerwowy, układ hormonalny, układ krążenia i inne. Weźmy pod uwagę np. problemy z zajściem w ciążę – organizm kobiety musi zostać na to odpowiednio przygotowany i nie dzieje się to w ciągu kilku dni, ponieważ cykle z tym związane trwają średnio ok. 28 dni.

  Jak długo trwa leczenie akupunkturą?

  Akupunktura to nie magia, to metoda leczenia, ale żeby zauważyć jej skutki trzeba dać organizmowi trochę czasu – w tym przypadku nawet miesięcy. Wiele osób uważa, że skuteczność akupunktury związana jest z efektem placebo, a czy jakakolwiek metoda leczenia jest tego pozbawiona? Poza tym czy coś mogłoby przetrwać tysiące lat i ciągle się rozwijać w oparciu tylko i wyłącznie o wiarę człowieka? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.

  Jak wiele zabiegów powinno się wziąć żeby zauważyć poprawę? Nikt nie odpowie państwu na to pytanie, bowiem nikt nie jest w stanie określić jak szybko wasz organizm podejmie walkę, a co najważniejsze czy mu to umożliwicie czy będziecie cały czas przeszkadzać. W innych krajach akupunktura jest metodą stosowaną zarówno w leczeniu profilaktycznym – by nie dopuścić do jakiejkolwiek nierównowagi jak i w leczeniu już istniejących schorzeń. Średnio terapia trwa około 12 tygodni, a częstotliwość zabiegów ustalania jest indywidualnie w zależności od dolegliwości pacjenta. Czy ten czas będzie dłuższy, czy krótszy zależy od wielu czynników, w tym od pacjenta i jego współpracy z akupunkturzystą.

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Terapie Wschodu w medycynie Zachodu

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Srebrne igły do akupunktury

  igły do akupunktury srebrne chińskie

  Złote igły do akupunktury - hipoalergiczne

  igły do akupunktury złote chińskie

  Tradycyjna Medycyna Chińska poradnik dla rodziców Zachodu

  medycyna chińska, podręcznik, książka
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Akupunktura Inowrocław

  Gabinet akupunktury dr Magdaleny Grzonkowskiej

  Możesz znać nas z