• TCM w Polsce
 • zakwas z buraków, fermentacji w medycynie chińskiej

  Fermentacja w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook - Taijitu

  Jesienno-zimowy okres kojarzy nam się z przetworami. Jedną z najstarszych metod przechowywania żywności jest fermentacja. Najczęściej używanymi produktami procesu fermentacji są: alkohol, chleb na zakwasie, jogurty i kefiry, miso, tofu, kombucha oraz kiszone warzywa czy owoce.

  Dzięki procesowi fermentacji produkty fermentowane:

  • są łatwiej strawne, ponieważ mikroorganizmy nadtrawiają pokarm, co dobrze opisuje S. Kartz w książce „The Art of Fermentation”: „Fermentacją nazywamy działanie trawienne komórek bakterii i grzybów oraz ich enzymów. Żywność można zakonserwować, ale jej skład zostaje zmieniony przez zaangażowane w ten proces organizmy… Poprawia się bioprzyswajalność substancji mineralnych, a pewne ciężkostrawne związki zostają rozłożone”,
  • poprawia się znacznie przyswajanie składników odżywczych, co wyjaśnia powyższy podpunkt,
  • mogą być przechowywane od kilku dni do nawet paru lat co sprawia, że są świetną alternatywą dla małej ilości świeżej żywności zimą czy wczesną wiosną. Jak mówił Konfucjusz: „Mając yan-tsai (tzn. solone warzywa), mogę przeżyć zimę”,
  • są wzbogacone o dodatkowe substancje odżywcze, głównie witaminy z grupy B i mikroskładniki,
  • są „żywe”, ponieważ wprowadzają do naszego układu pokarmowego bakterie, drożdże i enzymy, które pomagają nam lepiej trawić i wzmacniają nasz układ odpornościowy,
  • dostarczają dodatkowych walorów smakowych do naszych dań.

  Na szczególną uwagę zasługują kiszonki, które mają długą tradycję i w naszej kuchni. Kiszone warzywa możemy jeść o każdej porze roku, niemal codziennie w niewielkich ilościach. Sam proces fermentacji jest prostym i tanim sposobem na konserwację żywności. Kisimy w specjalnie do tego przeznaczonym, glinianym naczyniu lub szklanych słoikach w ciemnym i chłodnym miejscu.

  Znaczenie fermentacji w Medycynie Chińskiej

  Z punktu widzenia TCM kiszonki swym kwaśno – słonym smakiem będą skutecznie nawilżać czyli odbudowywać nasz aspekt Yin, a ich bogactwo witamin i mikroelementów odbuduje naszą Krew – wspomoże nasz aspekt Yang. Produkty fermentowane oddziałują głównie na systemy narządów Środkowego Ogrzewacza: Żołądek, Śledziona, Wątroba, Jelita. Jednak wspierając ww. narządy swym działaniem obejmą cały nasz organizm.

  Na spożycie produktów fermentowanych warto również spojrzeć od strony ich termiki i właściwości nawilżających. I tak:

  • fermentowane produkty mleczne będą chłodzić i nawilżać, więc nie są zalecane dla osób wyziębionych i zawilgoconych, szczególnie przy Niedoborze Yang Śledziony i Wilgoci w Żołądku i Śledzionie. Mogą za to okazać się pomocne przy takich syndromach jak Ogień Żołądka czy Suchość Jelita Grubego,
  • miso, tofu i inne produkty fermentowane na bazie soi również mają chłodną termikę. Szczególnie na ich ostrożne używanie w codziennej diecie powinny zwrócić osoby wychłodzone z syndromem Niedoboru Yang Śledziony, Nerek (często są to weganie, wegetarianie),
  • kiszone warzywa będą neutralne lub lekko chłodne. Ich termikę (a zarazem walory smakowe), możemy podnieść dodając ostre, gorące przyprawy: czosnek, korzeń imbiru lub chrzanu, gorczycę.

  Warto włączyć do swojej diety zakwas z buraków, który świetnie pomoże w anemii, regulacji trawienia i ciśnienia.

  Przepis na domowy zakwas z buraków

   

  Zagotować 1 litr wody. Odlać wodę do szklanego naczynia. Dodać do wody 1 łyżkę soli kamiennej (morska, kłodawska, wielicka – najważniejsze, żeby nie była jodowana, gdyż jod hamuje procesy fermentacji).

  Gdy woda stygnie przygotowujemy buraki. Można je obrać lub wystarczy je jedynie dokładnie wyszorować. 3-4 wyszorowane lub obrane buraki kroimy na niewielkie kawałki i umieszczamy w czystym (najlepiej wcześniej wyparzonym) glinianym naczyniu lub słoju. Możemy dodać dowolne przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, gorczycę, korzeń chrzanu lub imbiru, jałowiec.

  Całość zalewamy wystudzoną, przegotowaną, osoloną wodą. Przykrywamy, np. gazą lub lnianą ściereczką i odstawiamy na parę (3-5) dni. Proces fermentacji najlepiej przebiega w temperaturze kilkunastu stopni i ciemnym miejscu.

  Po ukiszeniu zakwas zlewamy do szklanego słoja lub butelki i przechowujemy w lodówce.

  Taki zakwas najlepiej pić podgrzany i rozcieńczony z wodą lub ugotować na mięsno-warzywnym wywarze czerwony barszcz.

  Podsumowując, kiśmy i regularnie spożywajmy produkty fermentowane, gdyż ich bogactwo odżywcze dla naszego organizmu jest nieocenione, a koszt produktów i pracy jest naprawdę niewielki!

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • Mogą Cię zainteresować

  Odżywianie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  odżywianie, dietetyka, medycyna chińska, książka

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Praktyczne gotowanie wg Pięciu Przemian

  książka, gotowanie, Pięć Przemian, kuchnia pięciu przemian, odżywianie, dieta, medycyna chińska
 • FreshMail.pl