fbpx
 • TCM w Polsce
 • zakwas z buraków, fermentacji w medycynie chińskiej

  Fermentacja w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook – Taijitu
  Instagram – Taijitu
  YouTube – Taijitu
  Strona – Taijitu

  Jesienno-zimowy okres kojarzy nam się z przetworami. Jedną z najstarszych metod przechowywania żywności jest fermentacja. Najczęściej używanymi produktami procesu fermentacji są: alkohol, chleb na zakwasie, jogurty i kefiry, miso, tofu, kombucha oraz kiszone warzywa czy owoce.

  Dzięki procesowi fermentacji produkty fermentowane:

  • są łatwiej strawne, ponieważ mikroorganizmy nadtrawiają pokarm, co dobrze opisuje S. Kartz w książce „The Art of Fermentation”: „Fermentacją nazywamy działanie trawienne komórek bakterii i grzybów oraz ich enzymów. Żywność można zakonserwować, ale jej skład zostaje zmieniony przez zaangażowane w ten proces organizmy… Poprawia się bioprzyswajalność substancji mineralnych, a pewne ciężkostrawne związki zostają rozłożone”,
  • poprawia się znacznie przyswajanie składników odżywczych, co wyjaśnia powyższy podpunkt,
  • mogą być przechowywane od kilku dni do nawet paru lat co sprawia, że są świetną alternatywą dla małej ilości świeżej żywności zimą czy wczesną wiosną. Jak mówił Konfucjusz: „Mając yan-tsai (tzn. solone warzywa), mogę przeżyć zimę”,
  • są wzbogacone o dodatkowe substancje odżywcze, głównie witaminy z grupy B i mikroskładniki,
  • są „żywe”, ponieważ wprowadzają do naszego układu pokarmowego bakterie, drożdże i enzymy, które pomagają nam lepiej trawić i wzmacniają nasz układ odpornościowy,
  • dostarczają dodatkowych walorów smakowych do naszych dań.

  Na szczególną uwagę zasługują kiszonki, które mają długą tradycję i w naszej kuchni. Kiszone warzywa możemy jeść o każdej porze roku, niemal codziennie w niewielkich ilościach. Sam proces fermentacji jest prostym i tanim sposobem na konserwację żywności. Kisimy w specjalnie do tego przeznaczonym, glinianym naczyniu lub szklanych słoikach w ciemnym i chłodnym miejscu.

  Znaczenie fermentacji w Medycynie Chińskiej

  Z punktu widzenia TCM kiszonki swym kwaśno – słonym smakiem będą skutecznie nawilżać czyli odbudowywać nasz aspekt Yin, a ich bogactwo witamin i mikroelementów odbuduje naszą Krew. Produkty fermentowane oddziałują głównie na systemy narządów Środkowego Ogrzewacza: Żołądek, Śledziona, Wątroba, Jelita. Jednak wspierając ww. narządy swym działaniem obejmą cały nasz organizm.

  Na spożycie produktów fermentowanych warto również spojrzeć od strony ich termiki i właściwości nawilżających. I tak:

  • fermentowane produkty mleczne będą głównie nawilżać, więc nie są zalecane dla osób zawilgoconych i wyziębionych, szczególnie przy Niedoborze Yang Śledziony i Wilgoć w Żołądku i Śledzionie. Mogą za to okazać się pomocne przy takich syndromach jak Ogień Żołądka czy Suchość Jelita Grubego,
  • miso, tofu i inne produkty fermentowane na bazie soi również mają właściwości nawilżające. Szczególnie na ich ostrożne używanie w codziennej diecie powinny zwrócić osoby z syndromem Wilgoci i Niedoboru Yang Śledziony, Nerek (często są to weganie, wegetarianie),
  • kiszone warzywa będą neutralne lub lekko chłodne. Ich termikę (a zarazem walory smakowe), możemy podnieść dodając ostre, gorące przyprawy: czosnek, korzeń imbiru lub chrzanu, gorczycę.

  Warto włączyć do swojej diety zakwas z buraków, który świetnie pomoże w anemii, regulacji trawienia i ciśnienia.

  Przepis na domowy zakwas z buraków

   

  1. Zagotować 1 litr wody
  2. Odlać wodę do szklanego naczynia
  3. Dodać do wody 1 łyżkę soli kamiennej (morska, kłodawska, wielicka – najważniejsze, żeby nie była jodowana, gdyż jod hamuje procesy fermentacji)
  4. Gdy woda stygnie przygotowujemy buraki. Można je obrać lub wystarczy je jedynie dokładnie wyszorować.
  5. 3-4 wyszorowane lub obrane buraki kroimy na niewielkie kawałki i umieszczamy w czystym (najlepiej wcześniej wyparzonym) glinianym naczyniu lub słoju.
  6. Możemy dodać dowolne przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, gorczycę, korzeń chrzanu lub imbiru, jałowiec.
  7. Całość zalewamy wystudzoną, przegotowaną, osoloną wodą.
  8. Zakręcamy szczelnie i odstawiamy na parę (3-5) dni.
  9. Proces fermentacji najlepiej przebiega w temperaturze kilkunastu stopni i ciemnym miejscu.
  10. Po ukiszeniu zakwas zlewamy do szklanego słoja lub butelki i przechowujemy w lodówce.

  Taki zakwas najlepiej pić podgrzany i rozcieńczony z wodą lub ugotować na mięsno-warzywnym wywarze czerwony barszcz.

  Podsumowując kiśmy i regularnie spożywajmy produkty fermentowane, gdyż ich bogactwo odżywcze dla naszego organizmu jest nieocenione, a koszt produktów i pracy jest naprawdę niewielki!

   

  Podsumowując, kiśmy i regularnie spożywajmy produkty fermentowane, gdyż ich bogactwo odżywcze dla naszego organizmu jest nieocenione, a koszt produktów i pracy jest naprawdę niewielki!

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Praktyczne gotowanie wg Pięciu Przemian

  książka, gotowanie, Pięć Przemian, kuchnia pięciu przemian, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Odżywianie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  odżywianie, dietetyka, medycyna chińska, książka

  Możesz znać nas z