fbpx
  • TCM w Polsce
  • trawienie w okresie świątecznym

    Jak wspomóc trawienie w okresie świątecznym dzięki dietetyce chińskiej?

    Okres świąteczny niejednokrotnie kojarzy nam się z rozpustą, bogato zastawionymi stołami i uczuciem przejedzenia, które bardzo często towarzyszy nam kilka dni. Z domowych apteczek znikają wszelkie krople żołądkowe, a pudełka herbatek miętowych czy gotowych mieszanek na trawienie pustoszeją w mgnieniu oka. A to wszytko za sprawą nadmiernych ilości jedzenia i nieodpowiednich połączeń żywności, prowadzących do zastojów Żołądka i Wątroby. Dodatkowy bark ruchu nasila objawy i zamiast rozkoszować się czasem wolnym od codziennych obowiązków, męczymy się problemami ze strony układu pokarmowego. Oczywiście umiar jest złotym środkiem w takich sytuacjach, ale wielu z nas z nie potrafi oprzeć się Świątecznym przysmakom.

    Jednak nie ma się co obawiać – okazuje się, że przygotowując posiłki zgodnie z wiedzą Zachodnią i naukami TCM, święta mogą okazać się lekkie i bez niestrawności, a waga wcale nie musi pokazywać kilku kilogramów na plusie.

    Po pierwsze… susz przed posiłkiem!

    Susz, czyli kompot z owoców suszonych, jest tradycyjnym napojem wigilijnym! Do najbardziej popularnych jego składników należą suszone jabłka, gruszki, morele oraz śliwki, a także owoce wędzone, cynamon, goździki, które nadają mu bardzo charakterystycznego, lekko wytrawnego smaku. Z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych świetnie sprawdza się jako napój przed jedzeniem – nie tylko rozbudza żołądek do pracy, ułatwiając strawność jedzonego pokarmu, ale jak wiemy z TCM, kompoty to jedna z najlepszych form nawilżania naszego ciała. Wykorzystując popularne zioła, możemy wzbogacić nasz świąteczny Susz o dodatkowe właściwości:

    Skórka dojrzałej mandarynki (Chen Pi)

    • smak gorzki
    • termika ogrzewająca
    • Porusza Qi Żołądka, reguluje przepływ Qi i wysusza wilgoć zapewniając lżejszą strawność pożywieniu. Dodatkowo porusza Qi W co uwalnia organizm od wzdęć, nudności i uczucia przejedzenia!

    Chińskie czerwone daktyle (Da Zao)

    • smak słodki
    • termika neutralna
    • Harmonizuje Qi, wzmacnia Qi Żołądka i Śledziony, odżywia Xue. Reguluje apetyt i wspomaga prace układu pokarmowego.

    Jagody goji (Gou Qi Zi)

    • smak słodki
    • termika neutralna
    • Tonizuje Xue, odżywia i reguluje Wątrobę. Stanowi bardzo bogate źródło antyoksydantów. Wzmacnia wzrok i poprawia jakoś widzenia.

    Owoc głogu chińskiego (Shan Za)

    • smak słodki/kwaśny
    • termika delikatnie ciepła
    • Porusza zastój jedzenia i wspomaga jego transformację. Reguluje apetyt.

    Owoc kardamonu (Sha Ren)

    • smak ostry
    • termika neutralna
    • Pobudza Qi, przekształca wilgotność i wzmacnia Środkowy Ogrzewacz. Stanowi remedium na wzdęcia i niestrawności

    Trawienie w okresie świątecznym

    Pamiętaj…

    Jeśli dbasz o linie, unikasz nadmiarów cukru lub gościsz w domu diabetyka nie -dosładzaj kompotów cukrem, same owoce powinny nadać mu odpowiedniej słodyczy. Ewentualnie skorzystaj z stewii, ksylitolu lub erytrytolu.

    Susz spożywaj 30-15 minut przed posiłkiem, a nie w trakcie jedzenia, aby go nie łączyć z potrawami wysokobiałkowymi. Połączenie cukru prostego z białkiem zwierzęcym jest Śluzotwórcze, a do tego utrudnia trawienie i prowadzi do nadmiernej fermentacji w jelitach!

    Po drugie… doprawiaj dania rybne, mięsne i strączkowe!

    Szykując świąteczne potrawy wysokobiałkowe nie zapomnij o ziołach. Nie tylko dodają one cudownego aromatu, ale mają także działanie terapeutyczne i odciążają nasz organizm z nadmiernej pracy. Do najbardziej uniwersalnych należą:

    Ziele angielskie

    smak ostry, termika gorąca, rozprasza zastoje nagromadzone przez spożywanie ciężkostrawnych pokarmów, takich jak nabiał i mięso, roślin strączkowych, nasion czy orzechów. Doskonały jako dodatek do zup, potraw duszonych i pieczonych.

    Zielone przyprawy liściaste

    takie jak liść laurowy, bazylia, rozmaryn, tymianek, majeranek poprawią strawność ciężkich potraw zarówno mięsnych, jak strączkowych. W smaku gorzkie i/ lub ostre, o mieszanej termice. W kwestii potraw świątecznych, najlepiej mieszać je według smaku.

    Kurkuma

    smak gorzki, termika ciepła. Porusza zastoje i wzmacnia Qi Środka. Posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, obniża poziom cholesterolu, a także wspiera funkcję wątroby i chroni ją przez toksynami.

    Po trzecie… desery przygotuj rozsądnie!

    Ulubionym elementem większości z nas są świąteczne słodkości. Tradycyjne makowce, serniki, pierniki… każde z tych smakołyków powinno być spożywane w odpowiednim odstępie czasowym od posiłków wysokobiałkowych.

    Dodatkowo z uwagi na wcześniej wspomniane połączenia Śluzotwórcze, warto unikać korzystania z mąki pszennej, mleka zwierzęcego, jaj a także masła, szczególnie w połączeniu z cukrem czy miodem! Zamiast tego skorzystaj z roślinnych zamienników: mleko krowie zamień na napój owsiany, zamiast zwykłego masła użyj masło klarowane lub olej kokosowy, mąkę pszenną zastąp orkiszową , a na miejsce białego cukru dodaj ksylitol. Zdrowe zamienniki słodyczy kupisz nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale nawet dużych marketach! Dzięki ich rosnącej popularności, są łatwo dostępne, niejednokrotnie w bardzo przystępnych cenach.

    Do tego na pomoc przychodzą zioła! Nie bez przyczyny tradycyjne wypieki zimowe pełne są korzennych nut…
    Przyprawy korzenne w tym cynamon, kardamon i gałka muszkatołowa mają działanie wysuszające i ogrzewające, poprawiając strawność węglowodanów i są wskazane jako dodatek do posiłków wysoko Śluzotwórczych, łagodząc dolegliwości brzuszne.

    A jeśli jesteś gościem i nie znasz składu pięknie prezentujących się słodkości na świątecznym stole, nie bój się ich skosztować! Pamiętaj jednak, aby po jedzeniu napić się sprawdzonej herbatki na trawienie.

    Trawienie w okresie świątecznym

    Dodatkowo… uwaga na cytrusy!

    Dosyć dużą pułapką w okresie świątecznym są surowe owoce, a w szczególności bardzo popularne zimą mandarynki. Według TCM cytrusy te posiadają chłodną termikę oraz smak słodki/kwaśny i mimo wielu dobroczynnych właściwości, jedzenie ich o tej porze roku i dodatkowo po posiłku, będzie skutkowało zastojem Żołądka i osłabieniem Qi Śledziony, a to oznacza wzmożenie objawów niestrawności!

    Reasumując… Przed uroczystym posiłkiem wypij szklankę lub dwie suszu, a następnie podczas jedzenia staraj się unikać popijania. Pamiętaj, że jeśli wybrana potrawa szczególnie Ci zasmakuje, możesz ją również przygotować po Świętach i nie ma konieczności jedzenia „za trzech”. Kiedy przyjedzie ochota na deser, zadbaj aby nie był spożywany bezpośrednio po daniu głównym. Pozytywny wpływ na trawienie zapewnią również domowe mieszanki ziołowe.

    Autorzy

    Marta Wcześniak Dietetyk TCM, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, pasjonatka zdrowego stylu życia stawiająca na podejście holistyczne, łącząc metody Wschodu i Zachodu. Dzięki nie przeciętnemu podejściu do kuchni, pokazuje drugie oblicze jedzenia, które nie tylko satysfakcjonuje podniebienie, ale także stanowi skuteczną metodę leczenia.

    Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

    • Dołącz do grona naszych czytelników.
    • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

    Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

    książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

    Hericium - Suplement diety - Śledziona, Żołądek, Serce

    grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, hericium

    MycoGastro Suplement diety - wspiera układ trawienny

    grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, gastro, mycogastro, układ pokarmowy, trawienie

    Miód MedoGastro - miód + Hericium + imbir

    miód, grzyby chińskie, grzyby lecznicze, gastro, medogastro, układ pokarmowy, trawienie

    Słodka kuchnia roślinna. Zdrowe desery, ciasta i słodycze bez nabiału

    książka, odżywianie, dieta, cukier, medycyna chińska

    Żyj dobrze żyj długo - Peter Deadman

    Żyj dobrze żyj długo, Peter Deadman, książka

    Możesz znać nas z