fbpx
 • TCM w Polsce
 • nawodnienie

  Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu?

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook – Taijitu
  Instagram – Taijitu
  YouTube – Taijitu
  Strona – Taijitu

  Jak doskonale wiemy, bez wody nie byłoby życia na naszej planecie. Chociaż tego nie widać po zewnętrznej budowie ludzkiego ciała, woda jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych komórek. Dlatego odpowiednie nawodnienie jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

  Co tak naprawdę nas nawadnia?

  Najlepiej nawadnia nas woda w stanie związanym, czyli występująca w produktach spożywczych. Do produktów spożywczych o największej zawartości wody zaliczają się warzywa i owoce. Jednak uwzględniając naszą konstytucję i stosując zasadę sezonowego żywienia, najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie warzyw w postaci zup, gulaszy i potrawek warzywnych, a owoców poddanych obróbce termicznej, np. w formie pieczonej lub gotowanej (kompoty). Na większe ilości surowych warzyw, owoców i soków możemy pozwolić sobie latem, jeżeli nie jesteśmy osobami z silnymi Niedoborami Yang Nerek i Śledziony (czyli osobami wyziębionymi i osłabionymi).

  Ważnym jest również aby zaznaczyć, że czysta woda (w szczególności woda destylowana) nas nie nawadnia, a jej duże spożycie może wręcz prowadzić do odwodnienia poprzez wypłukiwanie związków mineralnych i zachwianie równowagi sodowo – potasowej organizmu. Oczywiście jak najbardziej zachęcamy do zaczynania dnia od szklanki przegotowanej, ciepłej wody. Trzeba jednak pamiętać, że taka woda nie pełni tu funkcji nawadniania, ma natomiast za zadanie „obudzić” nasz układ pokarmowy. Można ten mechanizm porównać do porannej toalety, kiedy bierzemy prysznic czy przemywamy twarz – dokładnie tego samego potrzebuje nasz żołądek i pozostałe narządy układu pokarmowego. A co poza szklanką ciepłej, przegotowanej wody? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest niewielki dodatek smaku słonego (np. szczypta soli kłodawskiej) lub kwaśnego (np. parę kropli soku z cytrusów), gdyż właśnie te dwa smaki skutecznie przytrzymują płyny w ciele. Dodatkowy dodatek smaku słodkiego (np. domowy sok czy konfitura) jako czynnik budujący znacznie poprawi odżywianie płynów ciała. Doskonałym sposobem na nawodnienie jest picie wody spod kiszonek czy zakwasu z buraków. Stanowią one połączenie wszystkich ww. smaków. Oczywiście pamiętamy, że takie płyny zawsze rozcieńczamy z ciepłą, przegotowaną wodą w stosunku przynajmniej 1:1.

  Jak na nasze płyny działa kawa, herbata, woda mineralna i woda przegotowana?

  Kawa i herbata ze względu na swój gorzki smak, który posiada kierunek energii zsyłający i właściwości osuszające nie nawadniają nas, a wręcz przeciwnie – powodują utratę płynów z naszego organizmu. Dlatego na 1 porcję kawy powinniśmy wypić 2 porcje wody, dla wyrównania bilansu utraconych płynów. Tutaj warto również dodać, że osuszające właściwości gorzkich napojów (szczególnie kawy) uderzają nie tylko w naszą gospodarkę wodną, ale mogą prowadzić do Niedoboru Krwi – jednego z częstszych syndromów spotykanych u pań.

  Wikipedia podaje, że: „Woda mineralna – naturalna woda zawierająca co najmniej 1000 mg/dm³ rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Oprócz tego może zawierać rozpuszczone gazy pochodzenia naturalnego (dwutlenek węgla, siarkowodór). Najczęściej jest to woda wgłębna, która sole mineralne pozyskała z rozpuszczania minerałów lub skał, przez które przepływała.” Teraz, jeśli w naszym zasięgu wzroku mamy wodę butelkowaną popatrzmy na jej skład i zwróćmy uwagę, że najprawdopodobniej jest to woda źródlana, która ma niewielką zawartość jonów minerałów. Poza tym większość wód (zarówno mineralnych jak i źródlanych) sprzedawanych jest w plastikowych butelkach, co sprawia, że wewnątrz znajduje się nie tylko woda z jonami minerałów, ale też substancje używane do produkcji butelek jak i podczas umieszczania w nich wody (m.in. bisfenol A, trójtlenek antymonu czy formaldehyd). Substancje te uznawane są za rakotwórcze i zaburzające gospodarkę hormonalną, warto o nich więcej poczytać, aby mieć świadomość jakości wód spożywczych dostępnych w naszych sklepach. Znacznie lepszym wyborem będzie woda mineralna w butelce szklanej.

  Większość z nas korzysta z wody pochodzącej z wodociągów miejskich. Tutaj niestety również nie uchronimy się bez dodatków szkodliwych dla zdrowia takich jak chlor czy fluor. Warto również zaznaczyć, że nieprzegotowana woda ma naturę termiczną chłodną. W wyniku przegotowania wody odparowuje chlor, a co najistotniejsze zmienia się jej termika na neutralną. Dlatego tak ważnym jest, aby pić wodę przegotowaną, szczególnie tę pochodzącą z miejskich wodociągów.

  Często na półkach sklepowych możemy spotkać szeroki wybór napojów i soków. Tutaj należy zachować szczególną uwagę i dokładnie czytać etykiety. Powinniśmy wystrzegać się napojów gazowanych i ze wszelkiego rodzaju dodatkami takimi jak sztuczne barwniki, konserwanty, polepszacze smaku, itd. Warto również podkreślić, że z pozoru „zdrowo” wyglądający napój może zawierać nawet kilkanaście łyżeczek cukru! A właśnie jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych jest zbyt duże spożycie cukru. Jeżeli już mamy ochotę na soki, to szukajmy takich świeżo wytłoczonych, bez dodatków i z krótką datą przydatności (np. soki jednodniowe). Możemy również zakupić wyciskarkę do soków i sami przyrządzać warzywne lub owocowe napoje w domu. Ale wszystko z umiarem. Świeżo wyciskane soki mają silnie nawilżające właściwości. Dodatkowo soki owocowe, szczególnie z cytrusów będą mocno ochładzające. Nie nadadzą się więc dla osób ze słabym układem pokarmowym czy syndromami Wilgoci i Zimna.

  Od czego zależy uczucie pragnienia?

  Podwzgórze jest niewielkim obszarem stanowiącym ok. 1% całej powierzchni mózgu. Mimo swych niewielkich rozmiarów zarządza m.in. takimi funkcjami i potrzebami ludzkiego organizmu jak temperatura ciała, sen, głód i właśnie pragnienie. Z wiekiem impulsy nerwowe wysyłane do podwzgórza są coraz wolniej przetwarzane, co może prowadzić do całkowitego zaniku uczucia pragnienia. Dlatego tak często wśród osób starszych dochodzi do zaburzeń gospodarki wodnej, wynikających z niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów.

  Zapotrzebowanie na wodę zmniejsza się i zwiększa pod wpływem następujących czynników:

  Czynniki zwiększające zapotrzebowanie na wodęCzynniki zmniejszające zapotrzebowanie na wodę
  Aktywność fizycznaSiedzący tryb życia
  Spożywanie produktów odzwierzęcych i słonychSpożywanie warzyw i owoców
  Gorący i suchy klimatZimny i wilgotny klimat
  Stany nadmiaroweStany niedoborowe

  Z punktu widzenia medycyny chińskiej odczucie pragnienia może być jednym z elementów różnicujących nasz stan energetyczny, co przedstawia poniższe zestawienie:

  Uczucie pragnieniaSyndrom
  Pragnienie dużej ilości zimnych płynówGorąco
  Pragnienie bez chęci piciaPuste Gorąco
  Pragnienie z piciem wody małymi łykamiPołączenie Wilgoci i Gorąca
  Brak pragnieniaZimno

   

  Ile należy przyjmować płynów w ciągu doby?

  Chyba wszyscy z nas przynajmniej raz w życiu zetknęli się ze sztandarowym zaleceniem picia 2l wody dziennie. Czy aby na pewno takie podejście jest rozsądne? Niestety często zalecenia żywieniowe stanowią uśrednioną wartość i nie są opatrzone odpowiednim komentarzem, co w efekcie prowadzi do wielu nieporozumień, czy powstawania wzajemnie wykluczających się tez. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest kwestią indywidualną. Tak naprawdę większość potrzebnych płynów jesteśmy w stanie przyjąć z pożywieniem w postaci zup czy gotowanych warzyw i wtedy zapotrzebowanie na picie samej wody znacznie spada i to poniżej 1l na dobę.

  Na sam koniec odpowiemy jeszcze na pytanie – jak działa na nas alkohol? Umiejętnie wykorzystany alkohol potrafi być bardzo cennym produktem. Szczególnie pomocny okazuje się przy Zastojach oraz wpływie czynników zewnętrznych (Zimno, Wiatr) lub krótkotrwałym niedoborze Qi. Im więcej procentowy alkohol, tym bardziej będzie cieplejszy lub nawet gorący. Najbardziej rozgrzewającymi alkoholami będą wysokoprocentowe destylaty, wódki, brandy, nalewki, następnie wina (ryżowe, czerwone, białe), a piwa (szczególnie pszeniczne) będą mieć naturę chłodną. Alkohole wysokoprocentowe i wina cechować będzie głównie smak ostry i gorzki z kierunkiem wznoszącym i rozpraszającym (stąd w niewielkich ilościach alkohol tak skutecznie rozprasza nasze smutki). Piwa posiadają bardziej smak słodko – gorzki i będą zsyłać energię w dół. Do nawadniających alkoholi możemy zaliczyć jedynie wypicie niewielkiej ilości dobrej jakości pszenicznego piwa. Pozostałe alkohole czy ich nad spożywanie będzie uszczuplać zasoby naszych płynów. W kuchni najczęściej stosujemy wina dodając niewielką ilość w trakcie gotowania lub używamy wysokoprocentowe alkohole do frambirowania (bardzo widowiskowej techniki polegającej na dodaniu alkoholu i podpaleniu całej potrawy tuż przed jej podaniem). Alkohol oczywiście odparowuje tuż po zagotowaniu, natomiast jego właściwości przechodzą do pokarmu.

  Podsumowując, dokładnie tak jak w przypadku pożywienia tak i w zakresie napojów obowiązuje nas prawo energetyki. Warto zastanowić się i zaobserwować czy wypijane przez nas płyny służą nam i sprzyjają dobremu samopoczuciu.

  Webinarium: Płyny ciała i prawidłowe nawodnienie podstawą naszej odporności!

  Dużo więcej na temat prawidłowego nawodnienia organizmu oraz roli płynów ciała w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej dowiesz się z webinarium Piotra Łysoniewskiego:

  OGLĄDAJ WEBINARIUM

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Oczyszczanie dla każdego

  książka, oczyszczanie, detoks, detox, dieta, medycyna chińska, odżywianie

  Zastąp cukier. 4 słodkie kroki do zdrowia

  książka, odżywianie, dieta, cukier, medycyna chińska

  Co nas nie zabije - jak zimno i ćwiczenia oddechowe pomagają w odzyskaniu odporności

  książka, oddychanie, zimno, terapia zimnem, krioterapia

  Webinarium: Płyny ciała i prawidłowe nawodnienie podstawą naszej odporności!

  webinarium, nawodnienie, płyny ciała

  Możesz znać nas z