• TCM w Polsce
 • dojo piąta pora roku

  Dojo – Piąta pora roku

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook - Taijitu

  Zgodnie z podziałem pór roku wg Teorii Pięciu Przemian, początek pory roku wg naszego, zachodniego podejścia jest tak naprawdę środkiem pory roku. Zgodnie z Teorią Pięciu Przemian do każdej z przemian - pory roku - mamy przypisany układ narządów. I właśnie chęć zaakcentowania aktywności danego układu narządów skutkuje rozbieżnością w datach.

  Co nam to daje? Przede wszystkim ma za zadanie zwrócić uwagę, że zbliża się zmiana czynników zewnętrznych na którą warto przygotować się zawczasu (np. dostosowując swoją dietę do produktów sezonowych - do czego gorąco zachęcam).

  Czyli z punktu widzenia Teorii Pięciu Przemian mamy następujące okresy pór roku wraz z maksymalną aktywnością odpowiednich par narządów:

  Pora rokuOkres trwaniaNarządy z maksymalną aktywnością
  Dojo wiosenne26 stycznia - 12 lutegoŚledziona - Żołądek
  Wiosna13 lutego - 25 kwietniaWątroba - Pęcherzyk Żółciowy
  Dojo letnie26 kwietnia - 13 majaŚledziona - Żołądek
  Lato14 maja - 25 lipcaSerce - Jelito Cienkie
  Dojo jesienne26 lipca - 12 sierpniaŚledziona - Żołądek
  Jesień13 sierpnia - 25 październikaPłuca - Jelito Grube
  Dojo zimowe26 października - 12 listopadaŚledziona - Żołądek
  Zima13 listopada - 25 styczniaNerki - Pęcherz Moczowy

   

  Dojo (czyt. dodżo) jest szczególną porą roku, ponieważ trwa zaledwie 18 dni i pojawia się 4 razy do roku. Dojo charakteryzuje harmonia, równowaga, spokój. Na przednówku kolejnej pory roku, zanim wykonamy następny krok, natura daje nam możliwość złapać oddech. Zatrzymujemy się w tym co mamy i zwracamy uwagę na balans naszej energii.

  Do dojo przypisujemy przemianę Ziemi wraz z odpowiadającymi jej: smakiem słodkim, klimatem wilgotnym i układem narządów Śledziona – Żołądek. Przemiana Ziemi stanowi oś, wokół której biegną inne ruchy. Ziemia transformuje, dlatego każda z przemian musi przez nią przebiec. Stąd też dojo poprzedza każdą z pór roku.

  Żołądek ma za zadanie rozłożyć spożyty przez nas pokarm, a Śledziona transformować go w podstawową energię i transportować ją w górę naszego ciała (tzw. Gu Qi). Żołądek nie lubi nadmiaru gorąca i suchości (Ogień Żołądka), a Śledziona nadmiaru zimna i wilgoci (Zimno i Wilgoć Śledziony).

  Jak wspierać organizm w czasie dojo?

  Widzimy więc jak ważna dla wsparcia Żołądka i Śledziony jest dieta zrównoważona, gdzie z ostrożnością stosujemy produkty o termice skrajnie rozgrzewającej (ostre przyprawy) i ochładzającej (wodorosty, surowe owoce i warzywa i przyrządzone z nich soki), produkty silnie nawilżające (cukier, mleko i jego przetwory, pszenica) i osuszające (kawa, tytoń, aromatyczne zioła kulinarne).

  Smak słodki spożywany w odpowiednich ilościach wspiera nasze centrum układu pokarmowego, dodatkowo posiada właściwość relaksującą dla zbyt spiętej Wątroby (przemiana Drzewa). Produkty posiadają różną słodycz o odmiennych właściwościach, stąd poniższy podział:

  • smak słodki pełny odżywia i rozgrzewa (mięso, produkty mleczne, orzechy),
  • smak słodki mdły zasila wzrost, rozwój (ziarna, strączki),
  • smak słodki pusty znajdziemy w nawilżających i chłodzących nas owocach oraz cukrze, który nie ma żadnych właściwości odżywczych.

  Wilgoć charakteryzuje przemianę Ziemi, więc szczególnie w trakcie dojo kontakt z większą ilością wilgoci zewnętrznej (deszczowa, chłodna pogoda) i wewnętrznej (produkty mleczne, produkty rafinowane) może szkodzić najbardziej.

  Wspierajmy nasz układ Śledziona – Żołądek naturalną słodyczą pochodzącą z warzyw (dynia, marchew, ziemniaki, bataty, fenkuł), zbóż (ryż, kukurydza, proso), orzechów i strączków. Jeśli mamy ochotę sięgnijmy po mięso (wołowina, dziczyzna, drób, ryby), a wzmożoną chęć na słodycze zaspokójmy pieczonymi owocami i kompotami.

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • Mogą Cię zainteresować

  Praktyczne gotowanie wg Pięciu Przemian

  książka, gotowanie, Pięć Przemian, kuchnia pięciu przemian, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Odżywianie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  odżywianie, dietetyka, medycyna chińska, książka
 • FreshMail.pl