fbpx
 • TCM w Polsce
 • Punkt długowieczności - Żołądek 36 (St36)

  Żołądek 36 (St 36) – punkt długowieczności medycyny chińskiej

  W jaki sposób możemy wzmocnić swoje zdrowie i osiągnąć długowieczność? Jednym z zaleceń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest moksowanie w tym celu punktu akupunkturowego Żołądek 36, który znajduje się pod kolanem. Regularne stosowanie tego punktu ma zwiększyć naszą witalność i wzmocnić odporność, wspomagać leczenie chorób i umożliwić w ten sposób dłuższe życie w zdrowiu i sprawności.

  Punkt Żołądek 36 (oznaczany skrótowo jako Ż 36 lub St 36) jest jednym z podstawowych punktów medycyny chińskiej. Często wykorzystuje się go w akupunkturze. Jest on także chyba najczęściej ogrzewanym punktem na ciele człowieka w zabiegach moksoterapii. Uważany jest on za punkt zdrowia i długowieczności, wspierający witalność i ogólny stan zdrowia. Z tego względu jest on powszechnie stosowany przez wiele osób na Dalekim Wschodzie jako punkt profilaktyczny.

  Punkt Zu San Li w medycynie chińskiej

  Punkt Żołądek 36 (St 36) w języku chińskim nazywa się Zu San Li. W wolnym przekładzie jego nazwa jest tłumaczona jako Trzecia Wioska na Nodze lub też Trzecia Mila Nogi.

  Według medycyny chińskiej stymulowanie tego punktu ma na celu tonifikowanie, czyli wzmacnianie Qi oraz Krwi, harmonizowanie i wzmacnianie Żołądka i Śledziony, wzmacnianie ciała i Wei Qi, podnoszenie Yang, wyciszanie Shen oraz aktywowanie meridianów i redukowanie bólu.

  Działanie punktu Zu San Li

  Punkt ten ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można go stosować praktycznie przy każdej dolegliwości, a także w celach profilaktycznych.

  Stosuje się go w przypadkach:

  • dolegliwości układu pokarmowego: bólu brzucha, bólu żołądka, wymiotów, dysfagii, wzdęć, biegunki, niestrawności, czerwonki, zaparć;
  • kołatania serca, duszności, słabego apetytu, zmęczenia, zawrotów głowy i bezsenność;
  • kaszlu i astmy;
  • bólu stawu kolanowego, apopleksji, porażenia połowiczego, choroby beri-beri i obrzęków;
  • zaburzeń psychicznych i depresji.

  Punkt ten silnie oddziałuje na obieg Żołądka i Śledziony oraz harmonizuje ich pracę. Jest to bardzo ważne dla ogólnej kondycji organizmu ponieważ obiegi te odpowiadają za dostarczanie energii dla całego organizmu. Harmonia pomiędzy pracą tych dwóch obiegów może być zaburzona w wyniku popijania posiłków zimnymi napojami lub jedzeniem po posiłku zimnego deseru (np. lodów). Nieprawidłowe funkcjonowanie obiegów czynnościowych Żołądka i Śledziony prowadzić będzie do pojawienia się symptomów braku energii Qi, co w rezultacie zaburzy pracę obiegu Nerek, odpowiadającego za fundamentalną dla naszego zdrowia energię Jing.

  Jest on stosowany przy dolegliwościach kobiecych takich jak skąpe miesiączkowanie lub jego brak, przy krwawieniach macicznych i upławach oraz przy wypadnięciu macicy i poporodowych bólach brzucha, a także w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

  Punkt reguluje metabolizm wody w organizmie. W związku z tym jest skuteczny w terapii mokrego kaszlu (z dużą ilością flegmy) oraz obrzęków w nogach.

  Stosuje się go również w leczeniu różnych zaburzeń na tle psychicznym: maniakalno-depresyjnych, fobii czy nadpobudliwości.

  Jak stosować moksę?

  Moksoterapia to zabieg bardzo podobny do akupunktury, podobnie jak ona wywodzący się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i polegający na stymulowaniu punktów akupunkturowych. W moksoterapii zamiast stymulować punkty przy pomocy igieł, ogrzewa się je przy pomocy palącej się moksy. Moksa powstaje z ususzonej i sproszkowanej, powszechnie występującej w Azji rośliny – bylicy pospolitej.

  Znając lokalizację odpowiednich punktów akupunkturowych możemy samodzielnie ogrzewać je moksą. Nie wymaga to tyle wprawy co nakłuwanie punktów igłami, przez co moksę mogą bez problemu stosować sami pacjenci. Na początek bardzo dobrze sprawdzi się moksa w cygarze, którą można stosować w bardzo prosty, wygodny i bezpieczny sposób.

  Więcej na temat moksoterapii możesz przeczytać w artykule Jak działa moksa? Moksoterapia w medycynie chińskiej.

  Jak moksować punkt Żołądek 36?

  Punkt Żołądek 36 należy nagrzewać rano, najlepiej o wschodzie słońca. Nie powinno się nagrzewać go wieczorem, ponieważ może to powodować pobudzenie a w efekcie bezsenność. Tradycyjnie punkt nagrzewa się w czasie pierwszej kwadry księżyca, która związana jest z Elementem Ziemi.

  Do ogrzewania należy zastosować technikę pobudzającą (tonifikującą). Więcej o tej technice przeczytasz w artykule o technikach moksoterapii.

  Gdzie znajduje się punkt Żołądek 36?

  Punkt Żołądek 36 (St 36) znajduje się na bocznej powierzchni golenia tuż pod kolanem, a dokładnie na przedniej powierzchni podudzia, na przednim brzegu kości piszczelowej, poniżej jej guzowatości, na przyśrodkowym brzegu mięśnia piszczelowego przedniego. Jego lokalizacja została zaznaczona na poniższej grafice.

  Punkt Żołądek 36

  Punkt Zu San Li w akupunkturze

  Punkt Żołądek 36 można także nakłuwać igłami w zabiegach akupunktury. Nakłuwa się go na głębokość 0,5 do 0,8 cuna. Można również stymulować go prz pomocy impulsów elektrycznych stosując elektroakupunkturę lub naświetlać go laserem w laseropunkturze.

  Darmowy e-book "Moksoterapia na co dzień". Poznaj podstawowe techniki z użyciem moksy i zabiegi, które przeprowadzisz w swoim domu! Pobierz e-book.

  Źródła:

  1. Igor Sołowiow; Moksoterapia – bądź lekarzem dla samego siebie; Warszawa 2015.
  2. Daria Zwinczewska; Moksa starożytny cud; TCMblog.pl
  3. Stomach 36; Acupuncture.com; //www.acupuncture.com/education/points/stomach/st36.htm; [dostęp: 01.12.2021].
  4. H. Dyczek, M. Grzonkowska; Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury; Przysiek 2021; str. 156-157.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  "Moksoterapia na co dzień"

  Moksoterapia na co dzień

  Możesz znać nas z