fbpx
 • TCM w Polsce
 • Bańki chińskie – od czego zacząć?

  Czym są bańki chińskie?


  W ostatnich latach bańki chińskie zyskały bardzo dużą popularność. Bańki chińskie są jedną z odmian baniek próżniowych, nazywanych także „zimnymi” bańkami. Określenie „zimna” bańka wzięło się stąd, iż w przeciwieństwie do szklanych baniek wykorzystywanych przez nasze mamy i babcie do „stawiania” przy przeziębieniach, bańki „zimne” nie wymagają ogrzewania znajdującego się wewnątrz nich powietrza ogniem. Bańki mają charakterystyczny krągły, grzybkowaty kształt oraz zaokrąglone brzegi, które umożliwiają przyssanie się bańki do skóry. Dwupiętrowa budowa bańki pozwala na lepszą manipulację bańką podczas zabiegu – krawędzie idealnie pasują do uchwytu i łatwo jest przesuwać zassaną bańkę po ciele. Bańki wykonane są najczęściej z gumy, silikonu lub szkła, ale spotkać można również bańki wykonane z bambusa.  Kiedy stosuje się bańki chińskie?

  
Masaż bańkami chińskimi ma pozytywne skutki leczniczo-relaksacyjne, rozluźniając mięśnie i niwelując ich napięcie, które wywoływać może bóle kręgosłupa poprzez ucisk splotów nerwowych. Terapia bańkami chińskimi zalecana jest dla osób, które odczuwają bóle kręgosłupa i dolegliwości mięśniowe, mają problemy ze stawami, borykają się z nerwobólami, mają dolegliwości płucne lub problemy z krążeniem w wybranych częściach ciała.


  Bańki chińskie mogą również zastąpić bańki szklane i być używane w trakcie leczniczych kuracji, np. przeziębienia. Działają one na tej samej zasadzie co ogniowe odpowiedniki, wykluczając czynnik który budzi największe zastrzeżenia – ogień. Bańki chińskie pozwalają równocześnie na kontrolę zassanej tkanki, gdy tylko uznamy, że skóra nie jest wystarczająco zassana, należy mocniej ścisnąć bańkę, a ciśnienie będzie większe.

  Bańki chińskie

  Bańki chińskie stosowane są nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii. Ich działanie pozwala między innymi na usuwanie cellulitu, ujędrnienie, redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie widoczności rozstępów, wymodelowanie sylwetki czy usunięcie trądziku.

  Przeciwwskazania dla stosowania baniek

  Przeciwwskazaniem do stosowania baniek chińskich może być niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze oraz wady i choroby serca, choroby nowotworowe oraz choroby zakaźne, wysoka gorączka, zapalenie skóry, cera naczynkowa, hemofilia, padaczka oraz stwardnienie rozsiane. Masażu bańkami nie zaleca się także u kobiet w ciąży lub w trakcie miesiączki, a także u osób powyżej 80 roku życia.

  Antycellulitowe działanie baniek

  Dzięki poprawianiu ukrwienia skóry i tkanek podskórnych, osiąganemu przez zasysanie skóry przez podciśnienie w bańce, mają one działanie antycellulitowe, poprawiają jędrność skóry oraz pomagają pozbyć się efektu skórki pomarańczowej. Obecnie bańki chińskie stosowana są powszechnie w gabinetach kosmetycznych w terapii antycellulitowej.

   

  Bańki chińskie

  Jak wygląda zabieg masażu bańkami?

  Masaż bańkami chińskimi widnieje na liście zabiegów w wielu gabinetach kosmetycznych, u terapeutów praktykujących tradycyjną medycynę chińską, ale także – dzięki stosunkowo prostej procedurze zabiegu i przystępnej cenie baniek do masażu – może być on wykonywany samodzielnie w warunkach domowych. Aby dobrze wykonać zabieg w domowym zaciszu koniecznym będzie skorzystanie z pomocy drugiej osoby, gdyż niektóre miejsca mogą okazać się trudno dostępne do automasażu.

  Przed przystąpieniem do właściwego masażu należy natłuścić masowane fragmenty skóry – najlepiej przy użyciu olejku do masażu lub oliwki. Przy dobrze naoliwionej skórze bańka przyjemnie ślizga się po skórze, powodując mniejsze uczucie „ciągnięcia”. Olejki dodatkowo wzmagają działanie zabiegu. Dzięki wyciągom z ziół w nim zawartych olej może działać łagodząco na ból, rozkurczowo, rozpraszać wilgoć i dodatkowo stymulować krążenie. Dobrze dobrany olej, wnikając przez skórę do krwiobiegu ma lecznicze działanie i znacznie wpływa na jakość terapii.

  
Wielkość bańki należy dobrać do wielkości masowanej powierzchni ciała. Odpowiednio dobraną bańkę należy ścisnąć palcem wskazującym i środkowym oraz kciukiem, a następnie przyłożyć do ciała i puścić. Dzięki wytworzonemu przez ściśnięcie podciśnieniu do wnętrza bańki zassany zostaje fałd skóry i tkanki podskórnej. Następnie bańką wykonuje się ruchy okrężne w kierunkach węzłów chłonnych oraz długie pociągnięcia po skórze. Tego typu masaż pojedynczego miejsca powinien trwać około 3 minut. W zależności od wielkości masowanej powierzchni ciała cały masaż może trwać zazwyczaj od 15 do 60 minut.


  UWAGA! Kończyny zawsze masujemy w kierunku „do serca”, nie należy wykonywać innych ruchów bańką z uwagi na zastawki w żyłach.

  W celu uzyskania najlepszych rezultatów masażu powinien on być wykonywany w regularnych odstępach czasu, ale nie częściej niż co 3 dni. Seria masaży powinna wynosić 10 do 12 sesji.

  
Po zabiegu najczęściej pojawiają się na skórze wybroczyny – nie są one jednak w żaden sposób groźne dla zdrowia i powinny zniknąć po kilku dniach. Obecność wybroczyn nie jest przeciwwskazaniem dla prowadzenia dalszych zabiegów.

  Kurs online: Stawianie baniek dla początkujących - terapie na 12 codziennych dolegliwości

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Chińskie bańki silikonowe do masażu i stawiania

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do masażu

  Zestaw 4 silikonowych baniek kosmetycznych do masażu twarzy

  bańki kosmetyczne, bańki silikonowe, bańki chińskie

  Profesjonalny zestaw bezogniowych baniek plastikowych TCM Goods - 26 sztuk + pompka

  bańki bezogniowe

  Profesjonalny zestaw ogniowych baniek szklanych TCM Goods - 18 sztuk + ogrzewacz

  bańki ogniowe

  E-Kurs Stawianie baniek dla początkujących na 12 codziennych dolegliwości

  kurs online stawiania baniek dla początkujących na 12 codziennych dolegliwości autorstwa Bolor Fuz

  Możesz znać nas z