fbpx
 • TCM w Polsce
 • joga twarzy

  Joga twarzy – weź sprawę zmarszczek we „własne ręce”!

  Artykuł opracowany przez:
  Agnieszka Wyszyńska – Paluch
  Gabinet – BioMedSkin
  Facebook – BioMedSkin

  Czym jest joga twarzy? Ćwiczenia twarzy były znane już naszym babciom czy prababciom. W latach 20-tych XX wieku, aktorki ćwiczyły mięśnie twarzy aby opóźnić proces powstawania zmarszczek, ale również zapanować nad mimiką twarzy. Obecnie moda na ćwiczenia twarzy przybrała dźwięczną nazwę jogi twarzy. Joga twarzy łączy w sobie elementy jogi, medytacji, reiki czy staroindiańskich technik masażu. W jej zakres wchodzą ćwiczenia twarzy, masaż twarzy, akupresura oraz relaksacja. Mówiąc joga twarzy, najważniejsze co powinniśmy wiedzieć, że jest to naturalna broń do walki ze zmarszczkami. Wszystkie techniki zaprojektowane są w ten sposób aby po pierwsze wzmacniać siłę mięśni, a po drugie stymulować produkcję kolagenu i elastyny w środkowej warstwie skóry.

  Jak działa joga twarzy?

  To przede wszystkim praca z mięśniami twarzy i szyi. Łącznie używamy 57 mięśni, dzięki którym m.in. mówimy czy mrugamy, ale również wyrażamy emocje. Mięśnie, których nie ćwiczymy z wiekiem tracą swoją siłę i jędrność, co ma wpływ na pojawianie się zmarszczek na twarzy. Zmarszczki jak wiemy, są wynikiem powtarzalnych ruchów kurczenia się mięśni przez długie lata. Ćwiczenia mięśni twarzy działają w ten sam sposób co mięśni w ciele. Dzięki specjalnie opracowanym technikom zwiększamy ich siłę, dzięki czemu spowalniamy proces utraty masy mięśniowej. Skóra połączona z mięśniami twarzy, dzięki wzmocnieniu ich siły i jędrności, przez długie lata wygląda gładko i młodzieńczo. Spowalniając proces degradacji tkanki mięśniowej, mięśnie dłużej zachowują swoją jędrność, a to przekłada się na spowalnianie procesu powstawania zmarszczek.

  Drugą zaletą jogi twarzy jest praca ze skórą. Techniki masażu zostały opracowane w ten sposób, aby stymulować produkcję kolagenu i elastyny w środkowej warstwie skóry. Ćwicząc regularnie tj. 6 razy w tygodniu, spowalniamy procesy starzenia, redukujemy drobne zmarszczki, poprawiamy krążenie, przepływ krwi oraz limfy. Wszystko to może spowolnić proces starzenia się skóry nawet o 10 lat.

  Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia twarzy?

  Dla każdego, kto ma tylko na to ochotę. Każdy bez limitów może rozpocząć swoją przygodę z gimnastyką mięśni twarzy. Metoda ta jest skierowana dla kobiet oraz mężczyzn w każdym wieku. Jest dla osób, które nie mają jeszcze zmarszczek oraz dla tych, które zauważyły już u siebie pierwsze oznaki starzenia. Warto zacząć ćwiczyć niezależnie od wieku, choć określono, że najlepiej rozpocząć ćwiczenia w wieku 24 lat, z tego względu, że po 24-tym roku życia, spowalnia produkcja kolagenu i elastyny jak i mija szczytowa forma mięśni. Więc jeśli chcemy sprawić aby nasze mięśnie były w formie i jeszcze długo na naszej skórze nie pojawiła się pierwsza zmarszczka wiek 24 lat jest najlepszy. Prewencja jest zawsze najlepsza.

  Kiedy można spodziewać się efektów?

  Tutaj nie ma właściwej odpowiedzi, bo to zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku, gdyż im później zaczniemy ćwiczyć tym wolniej mięśnie twarzy będą zwiększać swoją masę mięśniową, a i skóra wolniej będzie się regenerować. Również styl życia oraz sposób odżywiania mają wpływ na postępy regeneracji skóry i mięśni. Natomiast efekty jako takie, można podzielić na dwie kategorie. Poprawa kondycji skóry – i tutaj efekt można zauważyć nawet na drugi dzień, dzięki dotlenieniu skóry cera będzie zaróżowiona. Druga kategoria to redukcja zmarszczek – tutaj na efekty trzeba czekać minimum 6 miesięcy do 2 lat. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im później zaczniemy ćwiczyć, im bardziej nasza dieta oparta jest o przetworzoną żywność, im mniej nawadniamy organizm, tym dłużej mięśnie i skóra będą się regenerować.

  Czy są jakieś przeciwwskazania?

  Nie ma zdecydowanych przeciwwskazań do praktykowania jogi twarzy. W sytuacjach gdy mamy do czynienia z zaawansowanym trądzikiem, czy kontuzjami w obrębie głowy, szyi, karku czy ramion, dobiera się takie ćwiczenia, aby były dostosowane do poziomu możliwości oraz oczekiwań praktykującego. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie.

  Jak zacząć ćwiczyć jogę twarzy?

  Pierwszy raz z jogą twarzy powinien odbyć się pod okiem wykwalifikowanego instruktora z tego względu, że jeśli będziemy uczyć się samodzielnie, możemy wraz z nauką „przyswoić” również złe nawyki, z których nie będziemy sobie zdawać sprawy, szczególnie w przypadku ćwiczeń, które silnie pracują z mięśniami. Czy to za mocny ucisk, czy za mocne pociągnięcie skóry mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Najlepiej byłoby umówić się na sesję indywidualną, wtedy instruktor oceni kondycję skóry, siłę mięśni i dobierze ćwiczenia dedykowane danej cerze. A dla każdego, kto chciałby zacząć ćwiczyć jogę twarzy zapraszam do zapoznania się z krótkim filmem instruktażowym, przedstawiającym bardzo łagodne ćwiczenia dla początkujących, które pokocha każda cera.


  Artykuł opracowano na podstawie metody Danielle Collins Face Yoga Method.

  Autorzy

  Agnieszka Wyszyńska-Paluch Instruktorka i trenerka jogi twarzy, promotorka healthy-aging, wykładowca akademicki. Oferuje holistyczne pakiety pielęgnacyjne, specjalizuje się również w prowadzeniu terapii przeciwtrądzikowych. Reprezentuje w Polsce szkołę jogi twarzy Danielle Collins Face Yoga Method oraz posiada kwalifikacje trenerskie do prowadzenia kursów na instruktorów jogi twarzy wg jej metody. Stworzyła autorskie techniki i szkolenia z masażu twarzy czy pinezkowania. W całej Polsce organizuje warsztaty z naturalnych metod spowalniania procesów starzenia. Prowadzi w Krakowie Instytut BioMedSkin oraz opracowała swoją linię kosmetyków @biomedskin_cosmetics.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Silikonowa bańka do twarzy - 0,7 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu twarzy

  Silikonowa bańka do twarzy - 2 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu twarzy

  Twarzą na Wschód - czuj się lepiej, wyglądaj młodziej i ciesz się zdrowiem

  uroda, medycyna chińska, zdrowie, książka

  Sekrety urody japońskich kobiet

  uroda, zdrowie, medycyna chińska, książka

  Zestaw 4 silikonowych baniek kosmetycznych do masażu twarzy

  bańki kosmetyczne, bańki silikonowe, bańki chińskie

  Derma rollery do mezoterapii zmarszczek, rozstępów i blizn

  derma roller, mezoterapia, wałeczek do twearzy

  Wałeczek do twarzy - do zabiegów liftingu i shiatsu

  wałeczek do twarzy, wałek do twarzy, shiatsu, lifting
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  BioMedSkin

  Gabinet naturalnych terapii anti-aging w Krakowie

  Możesz znać nas z